آثار باستانی

سرمال دفینه و معنی آن

برخی از دفینه ها برای این که زیاد مورد توجه بقیه قرار نگیرند و همچنین از غارت آن ها جلوگیری شود دارای سرمال هستند. اما فکر می کنید سرمال دفینه و معنی آن دقیقا چیست و چه کاربردی دارد؟ با ما همراه باشید تا آن را بررسی کنیم.

سرمال دفینه چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر شما مال و یا اشیا ارزشمند خود را دفن کنید و احتمال دستبرد زدن بر آن نیز وجود داشته باشد ترجیح میدهید که کل آن به غارت برود یا بخش کمی از آن؟ سرمال به مقدار بسیار کمی از دفینه گفته می شود که در مسیر اصلی رسیدن به دفینه قرار داده می‌ شده است. فقط دفینه های بزرگ و با ارزش دارای سرمال هستند و سرمال گنج به دو علت قرار داده میشده است:

  • برای جلوگیری از ادامه حفاری توسط جویندگان گنج : کاوشگران بسیاری پس از رسیدن به سرمایه دفینه به اشتباه فکر می‌کنند که هدف یافت شده همان دفینه اصلی بوده و ادامه حفاری منصرف می شوند.
  • نا امید کردن کاوشگر از ادامه حفاری با قرار دادن جنس بی ارزش : در برخی از موارد مشاهده شده است که با قرار دادن فلزات بی ارزش به ‌عنوان سرمال جویندگان گنج را از ادامه کار منصرف کرده و با این کار از دفینه خود محافظت می کردند.

نشانه های سرمال دفینه و گنج

سرمال گنج و دفینه دارای نشانه خاص و شاخصی نیست و در بیشتر مواقع از جنس خود دفینه است و معمولاً در خمره های متوسطی قرار داده می شده است. یکی از اشتباهات رایج بین کاوشگران این است که با پیدا کردن اجناسی از جنس سفال و مفرغ فکر می‌کنند که به سرمال رسیدند در صورتی که چنین نیست و سرمال معمولاً از جنس خود دفینه است و اشیا گلی و سفالی به‌ عنوان سرمال قرار دادن نمی‌ شدند. تشخیص اینکه هدف یافت شده سرمال بوده و آیا هنوز دفینه بزرگتری نیز وجود دارد یا نه، نیاز به تجربه و تخصص بسیار دارد. در صورتی که به سرمال دفینه برخورد کرده اید، برای اطمینان از عدم وجود اهداف بزرگتر، محیط اطراف سرمال را به شعاع ۱۵ متر با سیستم‌ های گنج یاب پیشرفته مورد کاوش قرار دهید.

در اکثر موارد محل قرارگیری سرمال همان راه رسیدن به هدف اصلی میباشد و با ادامه دادن حفاری در همان محل می توان به هدف بزرگتر رسید و یا به راهرو و دالان هایی خواهید رسید که شما را به سوی هدف اصلی هدایت می کند. از سرمال دفینه با نام های دیگری همچون ( سربار گنج ، سرمال گنج و … نیز یاد میشود ). سر بار دفینه در ادوار مادها، سکاها، اشکانیان، هخامنشیان و بخصوص در زمان ساسانیان کاربرد داشته است. بسیاری از دفینه ها با این که سر مال آنها به یغما رفته است اما خود گنج اصلی وجود دارد و با توجه به آثار و نشانه های دفینه میتوانید آنها را بیابید. عمق سرمال معمولا بین ۲ تا ۳ متری زمین است.

روژمگ امیدوار است با انتشار مطلب سرمال دفینه و معنی آن ، شما به اهداف اصلی و بزرگ مد نظر خود برسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن