آثار باستانی

پلمپ سنگی مقبره چطور باز می شود؟

مقبره های سنگی به دو نوع تقسیم می شوند. مقبره هایی که در زیر زمین قرار دارند و مقبره هایی که در کوهستان و در صخره ها و غارها ایجاد شده اند. مقبره ها مربوط به طبقه اشرافی بوده و به همین دلیل دارای هدایای ارزشمند زیادی هستند. بازگشایی مقبره ها یکی از سخت ترین کارهایی است که کاوشگران انجام میدهند و به دنبال روش هایی برای تسهیل این کار هستند. در پلمپ سنگی مقبره از ساروج استفاده می شود که در طول سالیان به یک ملات بسیار سخت و سنگ مانند تبدیل می شود که شکستن و خرد کردن آن فرآیندی زمان بر و هزینه ‌بر است.

مهمترین فاکتوری که قبل از شروع به کار باید مورد توجه قرار گیرد تشخیص درست پلمپ سنگی مقبره است. در بسیاری از موارد افراد مکان هایی را به عنوان پلمپ سنگی مقبره در نظر می گیرند در صورتی که منبع پیدایش آنها طبیعی بوده و تنها دارای شباهت ظاهری به پلمپ مقبره میباشند.

روش های تشخیص پلمپ سنگی مقبره

یکی از روشهای تشخیص پلمپ سنگی توجه به شکل و ظاهر آن است که اصطلاحا تایپ لوژی نامیده می شود. همه پلمپ های سنگی دارای شکل هندسی خاصی بوده و معمولاً به صورت دایره ، مربع ، مستطیل و یا مثلث ساخت می شدند پس اگر مکانی دارای شکل غیر متعارف بوده و چارچوب مشخصی ندارد پلمپ نیست. در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که افراد می گویند رنگ پلمپ باید با رنگ محیط متفاوت باشد در صورتی که این مورد همیشه صحیح نبوده و در بسیاری از موارد از سنگ همان کوه و سایر سنگ های محیطی که همرنگ محیط اطراف هستند برای پلمپ استفاده می شده است تا تشخیص محل پلمپ و به آسانی میسر نباشد. همچنین جلو پلمپ باید مکانی برای ایستادن فرد وجود داشته باشد که البته موضوع در مورد گور دخمه هایی که در ارتفاعات واقع شده اند صدق نمی کند.

روش از بین بردن پلمپ های سنگی مقبره ها در کوهستان

توجه به این نکته ضروری است که باید به پلمپ هایی که از دور و به راحتی قابل تشخیص هستند شک کرد. پلمپ ها را به گونه ای می ساختند که با محیط اطراف هم رنگ بوده همچنین در دید مستقیم مردم نباشد. در بسیاری از موارد نیز با ساخت یک پلمپ سنگی دیگر در نزدیکی پلمپ اصلی سعی در گمراه کردن افراد و سارقان دفینه داشته اند پس قبل از شروع به کار محیط اطراف را با دقت بررسی کنید و از نبود پلمپ های دیگر اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت تمامی پلمپ ها را با دقت بررسی و هدف اصلی را شناسایی کنید. اندازه ورودی پلمپ از نیمه شروع شده و نهایتا تا یک و نیم متر است. احتمال پلمپ نبودن اندازه های بزرگتر و یا کوچکتر از این مقدار بسیار زیاد است.

پس از تشخیص چه کنیم؟

در بیش از ۹۰ درصد مواقع درب رو به آفتاب است که ریشه در باورهای مذهبی دارد. بعد از تشخیص پلمپ سنگی مقبره نوبت به تخریب آن می‌رسد که روش ‌های متفاوتی برای این کار وجود دارد. روش های همچون منفجر کردن ، استفاده از کت راک ، استفاده از دستگاههایی نظیر کات مرتار ، استفاده از حلال های ساروج و… که بسته به نوع ساروج و محل قرارگیری آن ها استفاده می شود. پس از عبور از پلمپ سنگی مقبره به دالان و راهرو می رسید که معمولا پر از خاک است و به اجبار باید آنها را تخلیه کرد. این راهروها به اتاقک و خزانه می رسد که در هنگام ورود به این مکان ها باید تجهیزات ایمنی را به همراه داشته باشید تا از مسمومیت ناشی از گاز طلا و یا اجساد جلوگیری شود.

درب پلمپ یا با استفاده از سنگ چین یا با استفاده از یک تخته سنگ بزرگ بسته و برای درز گیری و محکم کردن آنها از ساروج استفاده می شده است. روش های شناخت ساروج متفاوت بود و در این پست قابل اطمینان ترین آن ها بررسی شده است که مطالعه آن به کاوشگران توصیه می‌شود.

بخش غلط انداز کار

مهمترین مشکلی که کاوشگران با آن مواجه می‌شوند عدم تشخیص درست ساروج از سنگ است که باعث هدر رفتن وقت و هزینه بسیاری می‌شود. توجه داشته باشید که در مواردی برای باز کردن یک پلمپ سنگی مقبره نیاز به تجهیزات امروزی و ساعتها کار است که این عمل را نمی‌ توان در خفا و به صورت پنهانی انجام داد. حتما در هنگام باز کردن پلمپ ساروجی موارد ایمنی را رعایت کرده و مراقب تله های مکانیکی باشید. همیشه سعی داشته باشید که از روشهای استاندارد شکستن ساروج استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن