آثار باستانی

اهمیت غارها در گنج یابی

در کاوش و فلزیابی قبل از هر چیزی که ممکن است به ذهنمان خطور کند، بحث محل مناسب برای کاوش پیش می آید. بعد از اینکه یک محل منطقی برای کاوش انتخاب شد، خودبخود شانس موفقیت کاوش چند برابر می شود. در اینجا می خواهیم به بررسی اهمیت غارها در گنج یابی بپردازیم. دلیل آن هم این است که غارها همواره محل های مناسبی برای جستجو بوده اند.

انواع غارهای بوجود آمده:

غار به ۲ دسته تقسیم می شود. گروهی از غارها بر اثر پدیده های طبیعی همچون باران های اسیدی، حل شدن سنگ های آهکی و… بوجود آمده اند. از طرف دیگر گاهی انسان خود دست به حفر تونل ها و غارهای متعدد زده است. هر ۲ نوع غار در گنج یابی اهمیت دارند، به ویژه غارهای دست ساز که نشانگر آن است که دلیل خاصی برای حفر آن وجود داشته است.

غارهای دارای گنج

همانطور که گفتیم در هر ۲ نوع غار احتمال کشف گنجینه وجود دارد. غارهای دارای گنج به طور ممول راهروهایی دارد که صعب العبور می باشند. همچنین غارهای مهم معمولا دهانه های زیادی ندارند و بسیاری از آن ها مسدود شده اند تا رفت و آمد محدود گردد. یکی از مسائل مهم این است که شما دستگاه فلزیاب حرفه ای داشته باشید که بتواند حفره یابی و غاریابی را نیز انجام بدهد. سپس تمرکز بیشتری بر دفینه یابی داشته باشید. با توجه به اهمیت غارها در گنج یابی به وجود سرمال های گنج در غارها بسیار توجه و دقت کنید.

کشف غارهای گنج دار

برای کشف غارهایی که در دل کوه ها وجود دارند، لازم است به شکل سنگ های اطراف کوهستان توجه کنید. حکاکی های D، U و C مانند می تواند خبر از وجود غار در آن نزدیکی بدهند. همچنین با اکتشاف و ورود به غار لازم است ابتدا توجه بیشتری به شکل های معنا دار دیوارها یا تفاوت رنگ، جنس یا نحوه قرارگیری برخی از سنگ ها نسبت به اطراف خود داشته باشید.

نکته آخر

در پایان مطلب ” اهمیت غارها در گنج یابی ” از روژ مگ باید بگوییم که کار درون غارها بیشتر از هرچیزی به احتیاط نیاز دارد و کاوشگران باید با تجهیزات ایمنی وارد شوند. گازهای سمی نیز می تواند یکی از خطرات باشد که البته وجود موجودات زنده می تواند نشانگر عدم وجود این مواد سمی در غار باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن