فلزیاب

دستگاه فلزیاب و تاریخچه پر فراز و نشیب آن

یکی از شگفت انگیزترین اتفاقاتی که در قرن اخیر اتفاق افتاده است، اختراع دستگاه فلزیاب است. کاوشگرانی که رویای کشف گنجینه های کلان را در سر داشتند با استفاده از این وسیله توانستند دریچه های جدیدی را برای ما بگشایند. همچنین در زمانی که تب طلا رواج پیدا کرده بود این وسیله می توانست بسیار مفید باشد. با ما همراه باشید تا شما را با تاریخچه آن آشنا کنیم.

اولین مخترع فلزیاب

بنابر اسناد و مدارکی که به جای مانده، اولین فلزیاب برای کشف محل گلوله در بدن رییس جمهور وقت آمریکا اختراع شد. می توانید حدس بزنید این ایده کار چه ذهن خلاقی بود؟ الکساندر گراهام بل کسی بود که دستگاه فلزیاب را برای پیدا کردن نه گنج بلکه گلوله اختراع کرد که متاسفانه کار هم نکرد. اما خب قدم بزرگی محسوب می شود.

پیشرفت دستگاه فلزیاب

همان طور که گفته بودیم، اگرچه فلزیاب بل کار نکرد، اما سبب شد تا مردم با این اختراع ویژه آشنا شوند. اذهان خلاق دیگری دستگاه های فلزیاب حرفه ای تری درست کردند و هر کدام به دنبال پیشرفته تر کردن آن بودند. نمونه های اولیه بزرگ و سنگین بودند. اما با گذشت زمان و پیشرفت ایده های جدید دستگاه ها کوچک و سبک شدند.

اولین کاربرد رسمی

بالاخره در اواسط جنگ جهانی دوم بود که از این وسیله برای نجات جان انسان ها استفاده کردند. مین هایی که در زیر زمین بوده و آماده بودند تا جان آدم ها را بگیرند، با این دستگاه کشف و خنثی می شدند.

گراهام فیشر پیشگام

در دهه بیست قرن بیستم گرهارد فیشر متوجه شد که فلزیابها در مقیاس کوچکتر و قابل حمل کارایی بیشتری دارند و فلزیابی ساخت که این خصوصیات را داشت. در سالهای بعد اختراع ترانزیستورها ، دستگاههای تفکیک کننده ، طرحهای مختلف سیم پیچها، و در نهایت تکنولوژِی وایرلس باعث تغییرات عمده در فلزیابها و رفتن به سمت فلزیابهایی سبک، قابل حمل در مکانهای مختلف و با قابلیت جستجو در عمقهای زیاد امروزی شد. با پیشرفتهایی سریع السیری که در تکنولوژی صورت میگیرد آینده فلزیابها به طور حتم تغییر خواهد کرد و تنوع و قابلیتهای بیشتری را خواهند داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن