آثار باستانی

جوغن در گنج یابی نشانه چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید جوغن اولین کلمه ای باشد که هر کسی وارد حوزه گنج یابی شود به گوشش می رسد. اما چرا تا این اندازه مهم است؟ قبل از پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که در طول زمان دیدگاه ها تغییر می کند. حتی امروزه دیدگاه یک نسل با نسل بعد از خود زمین تا آسمان تفاوت دارد. پس به احتمال زیاد در زمان گذشته جوغن ها کاربردهایی داشته است. اما امروزه برای کشف گنج های قدیمی از آن استفاده می شود و کاربرد مرسوم گذشته را ندارد. گنج یابی یک نوع مهندسی معکوس است. یعنی شما باید مانند یک باستان شناس به موضوع نگاه کنید. مردم گذشته چگونه فکر و زندگی می کردند؟ آیین و رسم و رسومات آن ها چگونه بود؟ به نظر شما کاربرد جوغن در گنج یابی چیست؟

انواع جوغن در گنج یابی

جوغن ها از نظر شکل ظاهری انواع مختلفی دارند. همین تفاوت در شکل ظاهری تفاوت در تفسیر آن ها و کاربردشان را نیز شامل می شود. انواع جوغن ها را می توان در دسته های زیر دسته بندی کرد:

  1. جوغن مربع
  2. جوغن دایره ای
  3. جوغن مستطیلی
  4. جوغن بیضی
  5. جوغن بزرگ کنار مجموعه ای از جوغن های کوچک
  6. مجموعه جوغن های ردیفی
  7. جوغن همراه با نشانه ای دیگر

هر کدام از این موارد تفسیری مربوط به خود را دارد. حتی امکان دارد از منطقه ای به منطقه دیگر تفسیر متفاوتی داشته باشد. برای نمونه در زیر تفسیر های هر مورد را بیان خواهیم کرد.

جوغن مربعی

این نوع جوغن با گور دخمه های سنگی صخره ای ارتباط دارد. صخره ای که جوغن در آن کنده شده است یا صخره های اطراف آن، گوری در داخل آن ها تعبیه شده است. این گور به جوغن بسیار نزدیک است و متعلق به فردی بسیار مهم است.

سایر جوغن ها

جوغن های دایره ای در زمان های گذشته کاربرد های مختلفی از جمله ریختن خود در هنگام قربانی کردن در آن و یا سوزاندن روغن مقدس در آن را داشته است. جوغن دایره ای می تواند مربوط به حاکم یا نظامیان مهم باشد. جوغن مستطیلی نماد تونل در زیر زمین است. جوغن بیضی شکل مربوط به نظامیان مهم است و در سنگ هایی بر روی زمین دفن شده اند. مجموعه چندین جوغن می تواند نشانه قبرهای خانوادگی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن